شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷
۱۹ محرم ۱۴۴۱
۱۶ مارس ۲۰۱۹
شماره 5166

امام جمعه رشت: قاضی باید نقدپذیری را در خود احیا کند


گیلان امروز- نماینده ولی فقیه در گیلان با دعوت از جوانان برای شرکت در مراسم معنوی اعتکاف، گفت: اعتکاف بسیار تاثیرگذار است و انسان را بیمه می کند.

آیت الله رسول فلاحتی دیروز در خطبه های نماز جمعه رشت با توصیه همگان به تقوای الهی اظهار کرد: آنچه موجب می شود انسان درست شود وجود معلم و مربی خوب است تا او را تربیت کند.

وی در ادامه به بمب گذاری منافقین در نمازجمعه به امامت مقام معظم رهبری در سال ۶۳ تهران اشاره کرد و افزود: امام(ره) از تزلزل نداشتن خطیب نمازجمعه مذکور با عظمت یاد کردند.

امام جمعه رشت با بیان اینکه ۲۹ اسفند سالروز ملی شدن صنعت نفت ایران است، خاطرنشان کرد: در اذهان عمومی اینگونه بیان شده که صنعت نفت به وسیله مرحوم مصدق ملی شده اما به فرموده مقام معظم رهبری اگر نبود حمایت های آیت الله کاشانی، معلوم نبود مصدق بتواند نفت را ملی کند.

آیت الله فلاحتی به سالروز ولادت امام علی(ع) در ۱۳ رجب اشاره کرد و گفت: ائمه(ع) به تمام بشریت تعلق دارند و این روز را به همه مردم تبریک می گوییم.

وی با اشاره به آغاز سه روز اعتکاف همزمان با ولادت امام علی(ع)، بیان کرد: اعتکاف ایام بسیار نورانی برای ایجاد رابطه با خداست اما دشمن می خواهد آن را مشوه جلوه دهد.

نماینده ولی فقیه در گیلان با دعوت از جوانان برای شرکت در مراسم معنوی اعتکاف، تصریح کرد: اعتکاف بسیار تاثیرگذار است و انسان را بیمه می کند.

آیت الله فلاحتی به یکم فروردین ماه نخستین روز از سال جدید اشاره کرد و یادآور شد: امیدوارم متولیان امر به ناتوانان جامعه توجه داشته باشند ضمن اینکه بازاریان در عرضه کالا به مردم انصاف را رعایت کنند.

وی با تبریک اعطای نشان ذوالفقار از طرف مقام معظم رهبری به سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی، اظهار کرد: اعطای نشان عالی ذوالفقار در حقیقت تعظیم خانواده شهدا و ملت های عراق، سوریه، افغانستان و یمن به حاج قاسم سلیمانی است که مخلصانه عمل کرد.

امام جمعه رشت به ویژگی های مردمی بودن، انقلابی بودن و مبارزه با فساد در دستگاه قضا در حکم مقام معظم رهبری برای انتصاب رئیس قوه قضائیه اشاره کرد و افزود: مردمی بودن به این معناست که دستگاه قضا باید ملجای دردمندان و پاسخگوی مردم باشد ضمن اینکه مسئولان این قوه باید در سطح متعارف مردم زندگی کنند.

آیت الله فلاحتی با بیان اینکه در دستگاه قضا باید مسئولیت ها به افراد انقلابی داده شود، تصریح کرد: ضد فساد بودن این است که دستگاه قضا باید سالم باشد.

وی بر شجاعت قاضی تاکید کرد و گفت: قاضی باید فارغ از جناح بازی ها باشد و نقدپذیری را در خود احیا کند.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به سفر رئیس جمهور به عراق، بیان کرد: در سفر رئیس جمهور به گیلان بیان کردم آمریکا به درد ملت ایران نمی خورد و اروپائیان یدک کش آمریکا هستند.

آیت الله فلاحتی به علاقمندی کشورهای منطقه برای برقراری رابطه با ایران اشاره کرد و یادآور شد: رئیس جمهور ایران با عظمت به عراق ورود کرد اما رئیس جمهور آمریکا منفور شد.

وی با بیان اینکه نمی دانم چرا برخی این قدر می گویند برجام ایران را از جنگ دور نگه داشت، خاطرنشان کرد: این سخن توهین به ملت ایران است زیرا آنچه که توانست غربی ها را از ملت ایران بترساند، استقامت و شجاعت این مردم بود.

امام جمعه رشت یادآور شد: مقام معظم رهبری فرمودند؛ آمریکا غلط می کند، ملت ما هر روز مرگ بر آمریکا می گویند و مذاکرات هیچ نفعی برای ما نداشت.

آیت الله فلاحتی با اشاره به اینکه مردم برای اسلام، خون شهدا و رهبری ایستاده اند، اظهار کرد: احتمال جنگ نظامی علیه ایران به صفر رسیده و هیچ کشوری جرات حمله به ایران را ندارد.

وی همچنین پیرامون نظام خانواده در اسلام و ویژگی های تربیت اسلامی اشاره کرد و افزود: تربیت اسلامی با فطرت انسان هماهنگ است.

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه تربیت اسلامی به خودسازی و خودصیانتی توجه دارد، تصریح کرد: توجه مربی، استاد و پدر و مادر به دیگران از ویژگی های تربیت اسلامی است.

آیت الله فلاحتی، نخستین وظیفه پدر و مادر در اسلام را تربیت فرزند عنوان کرد و گفت: بیان اذان و اقامه به گوش نوزاد آموزش توحید به فرزند است.

سبک زندگی اکثر مردم ‌غربی شده است

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان گفت: سبک زندگی اکثر مردم ما غربی شده و متاسفانه همه دغدغه والدین تامین دنیای فرزندان است، از این رو وظیفه کنونی ما تقویت اراده و عقیده مردم است.

آیت‌الله رسول فلاحتی صبح دیروز در همایش گرامیداشت علمای واقف استان گیلان در رشت اظهار داشت: علمای واقف مروجان فرهنگ شیعه و شخصیت‌های برجسته گیلانی هستند و ترویج امور اقتصادی و اخلاقی بسیار ارزشمند است.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با بیان اینکه هیچ شغلی برای انسان بالاتر از ترویج احکام خدا نیست گفت: رسالت اصلی پیامبران ترویج آیات قرآن و شریعت دینی برای هدایت انسان و جامعه بود و وظیفه کنونی ما احیای ارزش‌های مد نظر بزرگان دین در جامعه است.

امام جمعه رشت با اشاره به اینکه خمس در بسیاری از کشورها به صورت قانون اجرا می‌شود خاطرنشان کرد: عمل به قوانین، احکام و شریعت اسلام باعث پیشرفت و تعالی جامعه شده و خیر دنیا و آخرت را از آن ما می‌کند.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به تاثیرات وقف روی انسان اعلام کرد: انسان برای وقف باید اراده کند که بخشی از اموال خود را که با رنج به دست آورده در اختیار سایران قرار دهد که این امر باعث تقویت اراده انسان می‌شود.

وی با بیان اینکه وقف در نزد غیر مسلمانان نیز ارزش محسوب می‌شود تصریح کرد: وقف موجب می‌شود که انسان بعد از مرگ نیز از ثمرات ثروت خود بهره ببرد و باعث تاسف است که در حال حاضر این امر پسندیده در جامعه ما کمرنگ شده است.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان ضمن اشاره به موقوفات امام علی(ع) گفت: مردم مدینه هنوز هم از آب چاهی که ایشان حفر کرده بودند استفاده می‌کنند و همه علمای دین با وقف اموال خود به مردم یادآوری می‌کنند که بعد از مرگ نیز می‌توان از ثروت خود بهره گرفت.

وی با بیان اینکه انسان عامل اصلی بدبختی و خوشبختی خودش است تصریح کرد: خواجه نصیر طوسی در زندان شرحی بر کتاب ابن سینا نوشت که هنوز هم در جهان فلسفه یک شاهکار عظیم محسوب می‌شود و با این کارش توانست یک وقف علمی ماندگار کند.

امام جمعه رشت با اشاره به اینکه اعتقاد به آخرت اتفاقات خوشایند زیادی را در زندگی انسان رقم می‌زند خاطرنشان کرد: انسان باید برای وقف کردن به آخرت معتقد باشد و بداند که اثر کار خود را در آخرت می‌بیند.

آیت‌الله فلاحتی با بیان اینکه موقوفات جامعه معلول اراده و عقیده مردم است افزود: سبک زندگی اکثر مردم ما غربی شده و متاسفانه همه دغدغه والدین تامین دنیای فرزندان است، از این رو وظیفه کنونی ما تقویت اراده و عقیده مردم است.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با اشاره به اینکه اعتقاد به وقف که برای دنیا و آخرت انسان نافع است در بین مسلمانان کمرنگ شده گفت: به تعبیر امام علی(ع) اگر انسان مال خود را وقف نکند بعد از مرگ نظاره‌گر نابودی تلاش‌های خود در دنیا خواهد بود.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.