شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷
۱۹ محرم ۱۴۴۱
۱۶ مارس ۲۰۱۹
شماره 5166

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی گیلان: ۳۰ درصد تخت‌های بیمارستان‌ در اختیار مصدومان تصادفات رانندگی است


گیلان امروز- رییس پلیس راهنمایی و رانندگی گیلان با بیان اینکه در طول 20 سال گذشته چهار و نیم میلیون نفر از هم‌وطنان ما بر اثر تصادفات رانندگی مجروح شده و ۳۰ درصد این مجروحین معلول دائم شده‌اند گفت: ۳۰ درصد تخت‌های بیمارستان‌ در اختیار مصدومان ناشی از تصادفات رانندگی است.

سرهنگ محمدرضا محمدی در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه رشت با اشاره بهتعطیلات نوروزی وموضوعات ترافیکی استاندر آستانه سال نو اظهار کرد: یکی از چالش‌های بزرگی که همواره در کشور ما وجود دارد، بحث ترافیک و تصادفات ناشی از سفرهای نوروزی است که توجه بیشتر و مراقبت را لازم و ضروری کرده است.

وی با بیان اینکه رعایت قوانین منجر به سفری ایمن برای خود ومسافران می‌شود افزود: رهبری معظم نظام نیز بارها اشاره کردند که یکی از غصه‌های دلشانتلفات ناشی از تصادفات جاده‌ای است ازاین‌رو، در این فرمایش نکاتی نهفته که در صدر این نکاتدغدغه رهبری معظم نظام برای همکاری همه دستگاه‌ها در کاهش تلفات است.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی گیلان با اشاره به آمار تصادفات و تلفات نوروز سال گذشته گفت: در نوروز گذشته حدود هزار نفر از هم‌وطنان ما جان خود را از دست ‌داده و در دو هفته گذشته پیش از نوروزحدود ۵۰ نفر فوت کردند که این ۵۰ نفر بومی استان گیلان محسوب می‌شدند.

محمدی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از ۶۰ درصد تصادفات که منجر به تلفات انسانیشددر ۳۰ کیلومتری شهرها اتفاق افتاده بیان کرد: ۳۸ درصد متوفیان از واژگونی خودروها صورت گرفته که این واژگونی ناشی از خستگی، عدم تمرکز راننده وعدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گیلان عدم رعایت سرعت مجاز، صحبت با تلفن همراه و عکس‌العمل‌های ناگهانی رانندگان را عامل خروج خودرو از جاده و واژگونی خودرو دانست و افزود: خسارت‌های مادی، روحی و زیست‌محیطی که به کشور و جوامع بشری تحمیل می‌شود غیرقابل محاسبه است لذا اینکه در سال ۹۶، هزار و ۲۶۳ نفر از تصادفات، کودکان زیر هفت سال فوت کرده‌اند و حدود دو هزار و ۲۱۸ نفر از جان‌باختگان تصادفات جاده‌ای نوجوانان زیر ۱۷ سال بودند، قابل‌تأمل است.

محمدی با بیان اینکه در طول 20 سال گذشته چهار و نیم میلیون نفر از هم‌وطنان ما براثر تصادفات رانندگی مجروحشده و ۳۰ درصد این مجروحین معلول دائم شده‌اند گفت: خسارت‌های ناشی از تصادفات، جامعه را دچار آسیب می‌کند که آلودگی‌های هوا و مسائل مرتبط با محیط‌زیست نیز بی‌ارتباط با تصادفات جاده‌ای نیست.

وی با اظهار تأسف از اینکه ۳۰ درصد از تخت‌های بیمارستان‌ها دائماً در اختیار مصدومین ناشی از تصادفات رانندگی است بیان کرد:اگر بتوان براثر پیشگیری از تصادفاتمجروحین کمتری روانهبیمارستان کرد اوضاع درمان نیز بهبود می‌یابد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گیلان با بیان اینکه ۴۶ درصد از ضایعات نخاعی مربوط به تصادفاتو بیش از ۷۵ درصدتصادفات موتورسواران براثر ضربه به سر اتفاق می‌افتدکه اگر کلاه بر سر داشتند این آمار کمتر می‌شد.

وی با اظهار تأسف از عدم توجه به تأکید پلیس برای گذاشتن کلاه ایمنی موتورسواران بیان کرد: ما به‌عنوان پلیس تلاش زیادی در برخورد و اقدامات ایجابی، سلبی و آموزشی فراتر از وظایف سازمانی خود کرده و با کمک سایر سازمان‌ها کلاه ایمنی در اختیار موتورسواران قرار می‌دهیم که بعضی از این موتورسواران از همان کلاهی کهبه‌صورت رایگان به آن‌ها داده می‌شود استفاده نمی‌کنند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گیلان با تأکید بر اینکه همکاران ما موظف‌اند موتور موتورسواران بدون کلاه ایمنی را به پارکینگ تحویل دهند گفت: از بزرگ‌ترها و والدین تقاضا می‌کنیم که در این مهم به ما و جامعه خود کمک کنند تا این نگرانی‌ها، دغدغه‌ها و هزینه‌ها و آسیب‌هابه حداقل برسد.

محمدیبیشتر جان‌باختگان در سال جاری و سال گذشته را عابرین پیاده عنوان کرد و خاطرنشان کرد:۷۵ درصد متوفیان حوادث جاده‌ای بیشتر موتورسواران و عابران پیاده هستند این تعداد بومیاستان بوده و تعداد معدودی غیربومی بوده که نیاز به تلاش و همت بیشتری دارد.

وی با بیان اینکهکاهش تلفات و خسارات جاده‌ای قابل‌پیشگیری است گفت: حدود دوازده سال پیش که تعداد کشته‌شدگان در تصادفات بیستهشت هزار نفر در سال بوده که اقداماتسازمان‌های مختلف ازجمله پلیس منجر شد تاعدد کشته‌ها به زیر ۱۷ هزار نفر رسیده و نشان از اهمیت پیشگیری است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گیلانپلیس، آموزش‌وپرورش، وزارت راه و وزارت بهداشت را سازمان‌های مرتبط به پیشگیری از تلفات جاده‌ها عنوان کرد و افزود: بهداشت در حوزه تقویت بیمارستان‌ها اورژانس‌ها می‌تواند در کاهش تلفات جاده‌ای کمک کنند والبته رانندگان بیشتر از همه باید در رعایت قوانین دقت عمل کرده تا شاهد کاهشتلفات جاده‌ای باشیم.

محمدی با بیان اینکه پلیساز ۲۵ اسفند ۹۷تا ۱۷ فروردین ۹۸ آماده‌باش کامل است گفت: همیاران پلیس نیز در این آماده‌باش به پلیس آمده تا در کاهش تلفات جاده‌ای سهیم باشند و ما از رانندگان تقاضا می‌کنیم به تذکرات همیاران پلیس به‌دقت توجه کنند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گیلان با تأکید بر اینکه علاوه بر خودروهای سازمانی، بیش از صد دستگاه خودرو غیرسازمانی با تدبیر استاندار محترم تحت عنوان گشت نامحسوس در جاده‌ها خواهد بود افزود: پلیس خودروهایی که بالای میلیون تومان تخلف داشت را تا پایان نوروز توقیف نمی‌کند اما این عیدی پلیس به رانندگان نباید منجر به افزایش تخلفات رانندگان شود.

محمدی بابیان اینکه پنج هزار تصادف فوتی ثبت شده که نصف متوفیان در تصادف تقصیری نداشتند افزود: این آمار قابل‌تأمل نشان از این است که رانندگان حق ندارند با عدم رعایت قانون جان دیگران را مورد به خطر بیندازند.

وی با بیان اینکه گیلان به‌عنوان استان گردش پذیر شناخته می‌شود گفت: تخلفات رانندگی زیر نگاه ذره‌بین پلیس در جاده‌ها و شهرها قرار خواهد داشت و پلیس با قدرت هرچه‌تمام‌تر برای کاهش تلفات انسانی در جاده‌های تلاش می‌کند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گیلان با بیان اینکه اگر پلیس جریمه و تذکری به رانندگی می‌دهند خدا می‌داند که همه باهدف حفظ آرامش در سفرها و حفظ جان انسان‌ها است افزود: از همه مردم و رانندگان عزیز تقاضا می‌کنیم که در این حوزه به پلیس کمک کرده تا آمار تلفات جانی و تصادفات کاهش پیدا کند.

محمدی از ابلاغ رعایت ادب و احترام به همکاران پلیس خبر داد و بیان کرد: از همه رانندگان هم تقاضا می‌کنم با همکاران ما با احترام رفتار کرده چراکه هدف همکاران ما حفظ آرامش و افزایش ایمنی باهدف حفظ جان مسافران نوروزی است.

وی با بیان اینکه بعضی از چهره‌های کشوری نیز با بی‌احترامی با همکاران ما رفتار کرده، فیلم گرفته و آن را نشر داده‌اند گفت: همکاران ما فرزندان خود شما هستند و هدفشان حفظ آرامش در مسافرت‌های نوروزی و افزایش ایمنی خانواده‌های ایران اسلامی است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گیلان با اذعان به اینکه پلیس یار مهربان و مقتدر در برخورد با تخلفات برای حفظ جان مردم در خطرات است تصریحکرد: مردم ما شایسته بهترین‌ها هستند، مردمانی که در سخت‌ترین شرایط اقتصادی پای آرمان‌های انقلاب ایستاده و با حضور خود در ۲۲ بهمن خط و نشانی برای دشمنان دیرینه نظام و اسلام کشیدند و ثابت کردند که دشمن در مورد مردم ایران کورکورانه نظر می‌دهند لذا باید دست این مردم را بوسید و قدر آن‌ها را دانست.

وی بابیان اینکه در آزادراه رودبار با تراکم جمعیت مواجه خواهیم بود افزود: ما در برخی از شهرها مانند رشت کمربند شهری نداریم که امیدواریم این مسئله نیز با تدبیر و همکاری همه سازمان‌ها برطرف شود.

محمدی بابیان اینکه زیرساخت‌ها هنوز مطلوب نیست خاطرنشان کرد: مراکز تعویض پلاک و مراکز ترخیص نیز در ایام تعطیلات برای خدمات‌دهی به مسافران نوروزی باز است و مسافران می‌توانند با خیالی آسوده از این خدمات برخوردار شوند.

وی با بیان اینکه اثاث‌کشی منزل نیز در ایام نوروز باید با هماهنگی پلیس انجام شود گفت: خودروهایی که در حال اثاث‌کشی باشند اگر مجوز از پلیس نداشته باشند با برخورد همکاران نیروی انتظامی و پلیس مواجه می‌شوند لذا اخذ مجوز در اثاث‌کشی ضروری است.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.